82 rocznica wybuchu II wojny światowej

82 rocznica wybuchu II wojny światowej

Dziś mija 82 rocznica wybuchu II wojny światowej. Miejskie uroczystości rozpoczęły się o godz. 12.00 przed Pomnikiem Pamięci Pomordowanych w latach 1939-1945 Ofiar Terroru Hitlerowskiego.

W ceremonii poświęconej wspomnieniu masowych ofiar wśród ludności cywilnej oraz bohaterskich mieszkańców naszego regionu poległych w starciu z okupantami wzięli udział ostrołęccy parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu z prezydentem Ostrołęki Łukaszem Kulikiem na czele, instytucji, służb mundurowych, organizacji, stowarzyszeń. Modlitwę poprowadził proboszcz parafii pw. Zbawiciela Świata Jan Świerad.

O godz. 17.30 w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu w Ostrołęce odprawiona zostanie Msza Święta w intencji ofiar II Wojny Światowej, którą artystycznie uświetni Ostrołęckie Centrum Kultury. Po Mszy Świętej nastąpi złożenie kwiatów przy pomniku poświęconym  Mieszkańcom Ostrołęki oraz wszystkim Polakom, którzy budowali niepodległość i oddali za nią życie. 1 września 1939 roku atak nazistowskich Niemiec na Polskę rozpoczął II wojnę światową – najbardziej niszczycielską i krwawą wojnę w dziejach ludzkości.

W Ostrołęce, w pierwszych dniach września, trwały pośpieszne przygotowania do opuszczenia miasta, napłynęły oddziały wojska, które po krótkim postoju przemieszczały się na drugą stronę Narwi, a harcerstwo zajęło się obsługą sklepów spożywczych i prowadzeniem gospody żołnierskiej. Obowiązki burmistrza powierzono Julianowi Ostaszewskiemu, który pełnił tę funkcję w poprzedniej kadencji.

9 września Niemcy wkroczyli do Ostrołęki. W październiku nakazano opuścić miasto ludności żydowskiej, następnie Niemcy zarządzili przesiedlenie Polaków do Generalnej Guberni i Prus Wschodnich. W listopadzie 1939 roku rozpoczęły się pierwsze aresztowania szanowanych mieszkańców miasta, w tym między innymi doktora Józefa Psarskiego, które trwały przez cały okres wojenny, podobnie jak wywózki na roboty i do obozów koncentracyjnych.

Przeprowadzono również egzekucje – w Ostrołęce najczęściej odbywały się one w zaroślach za cmentarzem nad Narwią, gdzie obecnie się znajdujemy. Liczba osób, które tu stracono nie została dokładnie ustalona.

Reżim hitlerowski trwał w Ostrołęce do 6 września 1944 roku, kiedy Niemcy po dwudniowej walce z wojskami radzieckimi zostali wyparci z miasta, choć oddziały wroga zajęły pozycje po prawej stronie Narwi i ostrzeliwały miasto jeszcze przez ponad 4 miesiące. W wyniku długotrwałych walk Ostrołęka została zniszczona. Uszkodzeniu uległy niemal wszystkie domy, a liczba mieszkańców zmniejszyła się o niemal 10 tysięcy.

Źródło: Urząd Miejski w Ostrołęce

Previous Auto zaparkujesz za darmo. Do odwołania
Next Próbował przekupić policjanta - został zatrzymany i usłyszał już zarzut

Może to Ci się spodoba

23. Filmowe zwierciadła

Ostrołęckie Centrum Kultury zaprasza na Festiwal Filmów Amatorskich Filmowe Zwierciadła. W konkursie zobaczymy najlepsze amatorskie filmy, nakręcone przez twórców z całej Polski.    „Małe filmy na wielkim ekranie, cudeńka tworzone

Ostrołęckie Spotkania z Piosenką Kabaretową OSPA

Ostrołęckie Centrum Kultury zaprasza na 36. Ostrołęckie Spotkania z Piosenką Kabaretową OSPA – Wieczór Kabaretowy pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego i Prezydenta Miasta Ostrołęki, które odbędą się już 9 października

XX warsztaty etnograficzne „Ginące Zawody”

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce oraz Stowarzyszenie Artystów Kurpiowskich zapraszają na XX warsztaty etnograficzne „Ginące Zawody”, które odbędą się od 14 do 16 września 2021 r.w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle.

Uniwersytet Jagielloński gruntownie modernizuje swój kampus medyczny

Collegium Medicum, czyli kampus medyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, zostanie gruntownie odnowiony. Będzie to możliwe dzięki współpracy uczelni z partnerem prywatnym – spółką Neoświat. Jak wyjaśnia prof. Piotr Laidler, prorektor UJ ds. Collegium

Spektakle świąteczne

Ostrołęckie Centrum Kultury i Klub Oczko zapraszają na teatralne spektakle świąteczne w wykonaniu aktorów Dziecięcego Teatru Amatorskiego NIEWIDZIALNI. ZABAWKI NA CHOINKĘ Radosna opowieść o przyjaźni i wspólnym przygotowaniu się do

Internauci czytają coraz więcej książek

Od stycznia do końca września 2016 roku w mediach społecznościowych pojawiło się 58 tys. deklaracji o trwających, planowanych lub przeczytanych książkach. To ponad dwa razy więcej niż w tym samym okresie 2014 roku

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź